Blog
Czym różni się rachunkowość od księgowości?
Terminy księgowość i rachunkowość są powszechnie używane zamiennie. Choć pojęcia te są ze sobą blisko związane, to nie są synonimami. Przeprowadźmy analizę różnic między rachunkowością a księgowością. Zapraszamy do lektury.
Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe?
Jak wiadomo, wszyscy przedsiębiorcy mają wiele na głowie, szczególnie, jeśli dopiero rozwijają swój biznes. Jednak bez względu na staż pracy, często zdarza się, że właściciel firmy nie może skupić się na właściwych interesach, bo musi zająć się formalnymi problemami z dokumentami. Co wówczas można zrobić? Rozwiązaniem jest pomoc solidnego i profesjonalnego biura księgowego, które pomoże z pracą z dokumentacją firmową. To duża ulga dla właścicieli firm, ponieważ zdobywanie nowych klientów, czy nawiązywanie nowych kontaktów z kontrahentami, przyniesie o wiele większe zyski w przyszłości.
3 cechy profesjonalnego biura rachunkowego
Korzystanie z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego sprawia, że możemy skupić się na tym, co jest tak naprawdę ważne: na pozyskiwaniu kolejnych klientów, wdrożeniu nowych pomysłów i ogólnym rozwoju. Jednak czym powinno wyróżniać się profesjonalne biuro rachunkowe? W naszym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych cech.
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego?
Własna działalność to nie tylko możliwość dużych zarobków, czy praca, która jest naszą pasją. To również ogromna ilość obowiązków, związanych m.in. z prowadzeniem rachunkowości i dopasowaniem się do obowiązujących przepisów podatkowych. Rozwiązaniem, które warto wybrać, jest korzystanie z pomocy biura rachunkowego. Jakie korzyści daje taka opcja? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Kryteria wyboru biura księgowego
Uruchamiając działalność gospodarczą, musimy zadbać o prawidłowe prowadzenie rachunkowości. Jeśli decydujemy się na oddanie księgowości do biura, musimy wiedzieć czym się kierować podczas jego wyboru firmy.
Na czym polega optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja podatkowa to strategie, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie obciążeń podatkowych i tym samym zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa. Oczywiście chodzi tu o działania zgodne z prawem, które dopasowuje się m.in. ze względu na typ firmy i jej specyfikę. Na czym dokładnie polegają takie strategie?
Co to jest księga przychodów i rozchodów?
Wszystkie osoby, które prowadzą prywatne przedsiębiorstwa, mają obowiązek regulowania kwestii podatkowych. Żeby zaś były one załatwiane w sposób rzetelny, potrzebna jest wiarygodna ewidencja księgowa. Może ona mieć różne postacie. Jest w stanie przybrać formę pełnej księgowości, ale w niektórych przypadkach nie ma takiej potrzeby. Właściciele firm bardzo często decydują się na wykorzystywanie księgi przychodów i rozchodów. Umożliwia ona prowadzenie ewidencji dostatecznie kompletnej do tego, aby nie borykać się z problemami skarbowymi.
Zasady prowadzenia ksiąg podatkowych
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych są ustalone przez ustawodawcę. Prawidłowo prowadzone księgi nie mogą budzić wątpliwości co do jasności wpisów. Powinny być przejrzyste, prowadzone rzetelnie i na bieżąco. Muszą być także tak prowadzone, by można je było kontrolować. Są cztery główne zasady prowadzenia ksiąg podatkowych.
Kiedy warto skorzystać z doradztwa podatkowego?
Zawód doradcy podatkowego został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 roku. Zadaniem doradcy podatkowego jest pomoc w odnalezieniu się w sprawach podatkowych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy przedsiębiorcą czy osobą prywatną rozliczającą się z fiskusem, możemy skorzystać z usług tego specjalisty.
Rozliczanie VAT. Co warto wiedzieć?
Podatnikiem VAT nazywamy podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Według tej definicji są to więc osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne. Podatnikiem jest się bez względu na rezultat lub cel prowadzonej działalności. Bardzo często rozliczanie VAT warto zlecić doświadczonemu biuru rachunkowemu. Warto jednak samemu wiedzieć co nieco o opodatkowaniu VAT.